Women’s Independent Film Festival

 

We are pleased to award the following films!

GIRLS MAKE MOVIES CATEGORY


BEST OF GIRLS MAKE MOVIES

“A.B.S” Dir. By Brighid Fleming


BEST DIRECTING

“A.B.S” Dir. By Brighid Fleming


BEST SCREENPLAY

“My License” Dir. By Elizabeth Herrick


BEST CINEMATOGRAPHY

“A.B.S” Dir. By Brighid Fleming


BEST ACTOR

Brighid Fleming “A.B.S” Dir. By Brighid Fleming


BEST EDITING

“My License” Dir. By Elizabeth Herrick

SCRIPT CATEGORY


BEST SCREENPLAY

“The O Shaped Mouth” Written By Shephali Frost

SHORT FILM CATEGORY


BEST SHORT FILM

“Farewell Exile” Dir. By lamia alami


BEST DIRECTING

“Farewell Exile” Dir. By lamia alami


BEST SCREENPLAY

“Dreamland” Dir. By Alla Volkova


BEST CINEMATOGRAPHY

“Ready To Talk” Dir. By ANGELES REINE


BEST ACTOR

Chrissy Lawver “Treading Water” Dir. By Katie White


BEST EDITING

“Cuando Estemos Juntos (When We Get Together)”

Dir. By Héctor Falcón


BEST ENSEMBLE CAST

“The Perfect Fit” Dir. By Beth Grant


AWARD OF MERIT

“Closer Apart” Dir. By Jacquelyn Frohlich

“The 7th” Dir. By Masoud Gharagozlu

“Haven’s Point” Dir. By Anna Elizabeth James

“Cuando Estemos Juntos (When We Get Together)”

Dir. By Héctor Falcón

DOCUMENTARY FILM CATEGORY


BEST DOCUMENTARY FILM

“Yogawoman” Dir. By Kate Clere, & Saraswati Clere


BEST DIRECTING

“Yogawoman” Dir. By Kate Clere, & Saraswati Clere


BEST SCREENPLAY

“Sexwork & Me” DIR. BY Clare Sturges


BEST CINEMATOGRAPHY

“Sexwork & Me” DIR. BY Clare Sturges


BEST EDITING

“Yogawoman” Dir. By Kate Clere, & Saraswati Clere


AWARD OF MERIT

“It's a Girl “ Dir. By Evan Grae Davis


“Sexwork & Me” DIR. BY Clare Sturges

NARRATIVE FEATURE FILM CATEGORY


BEST NARRATIVE FEATURE

“Dead Inside” Dir. By Pearry Teo


BEST DIRECTING

“Dead Inside” Dir. By Pearry Teo


BEST SCREENPLAY

“Dead Inside” Dir. By Pearry Teo


BEST CINEMATOGRAPHY

“City of Dreamers” Dir. By Jamie Patterson


BEST ACTOR

Ellen Cosgrove “City of Dreamers”

Dir. By Jamie Patterson


BEST EDITING

“EL PRECIO DE LA LIBERTAD (The Price of Freedom)”

Dir. By Ana Murugarren


AWARD OF MERIT

“City of Dreamers” Dir. By Jamie Patterson


“EL PRECIO DE LA LIBERTAD (The Price of Freedom)”

Dir. By Ana Murugarren

ANIMATIED FILM CATEGORY


BEST ANIMATION

“Flawless Life” Dir. By ozgul gurbuz


BEST DIRECTING

“Flawless Life” Dir. By ozgul gurbuz


BEST SCREENPLAY

“Flawless Life” Dir. By ozgul gurbuz


BEST ACTOR

Luran Xiao “Escape” Dir. By Luran Xiao


BEST VISUALS

“Flawless Life” Dir. By ozgul gurbuz


BEST EDITING

“Escape” Dir. By Luran Xiao

MUSIC VIDEO CATEGORY


BEST MUSIC VIDEO

“Rebekah Starr Band - Irrational Boy” Dir. By

Marcos Durian


BEST DIRECTING

“Rebekah Starr Band - Irrational Boy” Dir. By

Marcos Durian


BEST SCREENPLAY

“Mini Animation” Dir. By Taylor Torr & Malory Torr


BEST CINEMATOGRAPHY

“Straight Up” Dir. By Michelle Farache


BEST ACTOR

“Straight Up” Dir. By Michelle Farache


BEST EDITING

“Mini Animation” Dir. By Taylor Torr & Malory Torr

EXPERIMENTAL FILM CATEGORY


BEST EXPERIMENTAL FILM

“La Femme” Dir. By Sophie Olson


BEST DIRECTING

“La Femme” Dir. By Sophie Olson


BEST SCREENPLAY

“Daddy Called Me A Snake” Dir. By Sun Young Kim


BEST CINEMATOGRAPHY

“The Astral Woman” Dir. By Cait Davis


BEST ACTOR

Fatima Adamu “The Astral Woman” Dir. By Cait Davis


BEST EDITING

“La Femme” Dir. By Sophie Olson

FEMINISM ON FILM CATEGORY


BEST OF FEMINISM ON FILM

“The Pink Room” Dir. By Joel Sandvos


BEST DIRECTING

“The Pink Room” Dir. By Joel Sandvos


BEST SCREENPLAY

“California Women Win the Vote!”

Dir. By Martha Wheelock


BEST CINEMATOGRAPHY

“The Pink Room” Dir. By Joel Sandvos


BEST EDITING

“California Women Win the Vote!”

Dir. By Martha Wheelock

STUDENT FILM CATEGORY


BEST STUDENT FILM

“The Umpire” Dir. By Libby Wells


BEST DIRECTING

“The Umpire” Dir. By Libby Wells


BEST SCREENPLAY

“The Umpire” Dir. By Libby Wells


BEST CINEMATOGRAPHY

“Mother’s Milk” Dir. By Andy DeJohn


BEST ACTOR

“Paying For It” Dir. By Lauren Lillie


BEST EDITING

“Cabby” Dir. By Xiaocao Liu


AWARD OF MERIT

“Hluboký Tón (Deep Note)”

Dir. By Emma Brown & Max Rissman


“ONCE” Dir. By Jie Chen

AUDIENCE AWARD BEST OF SHOW WINNER

“The Pink Room” Dir. By Joel Sandvos,

Produced By Janey Shugart